خانه > فیلترشکن, کامپیوتر و اینترنت > ترفندهاي ساده عبور از سانسور اینترنتی

ترفندهاي ساده عبور از سانسور اینترنتی

چندین تكنيك براي رهایی از فيلترينگ اينترنت وجود دارد. اگر هدف شما رسيدن ساده به صفحه‌ها و خدماتي در اينترنت باشد كه از محل شما بلوكه شده است و شما نگران نيستيد كه آيا افراد مي‌توانند دور زدن شما را كشف و نظارت كنند، اين تكنيكها همه چيزي است كه به آن نياز داريد:

استفاده از سايتهاي وب واسط براي رسيدن به محتواي بلوكه شده

استفاده از نامهاي دامنه جايگزين (يا سرورهاي نام دامنه) براي رسيدن به محتواي بلوكه شده

استفاده از درگاههاي ایميل براي بازيابي صفحه‌هاي وب بلوكه شده به كمك ايميل

استفاده از سايتهاي واسط

چند راه مختلف براي اينكه بتوانيد از سايتهاي وب واسط، به جاي دسترسي مستقيم، به محتواي مورد نظر راه پیدا کنید، وجود دارد.

image007

صفحه‌هاي ذخيره شده

بيشتر موتورهاي جستجو كپي‌هايي از صفحه‌هاي وبي را كه پيشتر شاخص‌گذاري كرده‌اند نگهداري مي‌كنند كه به آنها صفحه‌هاي ذخيره شده (cached) مي‌گويند. وقتي يك سايت وب را جستجو مي‌كنيد، به دنبال يك لينك كوچك با برچسب "cached" بعد از نتايج جستجو بگرديد. چون يك كپي از صفحه‌هاي بلوكه شده را از سرورهاي موتور جستجو بازيابي مي‌كنيد نه از خود سايت بلوكه شده، مي‌توانيد به محتواي بلوكه شده دسترسي داشته باشيد. ولي برخي كشورها سرويسهاي صفحه‌هاي ذخيره شده را نيز براي مسدود سازی هدف مي‌گيرند.

image008

جمع‌كننده‌هاي RSS

جمع‌كننده‌هاي RSS سايتهاي وبي هستند كه به شما اجازه مي‌دهند در آنها عضو شويد و محتواي RSS را كه جريانهايي از خبرهاي و ساير اطلاعات است كه توسط سايتهايي كه انتخاب كرده‌ايد تغذيه مي‌شوند، بخوانيد. يك جمع‌كننده RSS به سايتهاي وب وصل مي‌شود و محتوايي را كه شما انتخاب كرده‌ايد دانلود مي‌كند و نمايش مي‌دهد. چون اين جمع‌كننده است كه به سايتهاي وب وصل مي‌شود و نه شما، ممكن است بتوانيد به سايتهايي كه بلوكه شده‌اند دسترسي داشته باشيد. البته اين تكنيك فقط درصورتي كار مي‌كند كه سايتهاي وب، محتواي خود را بصورت محتواي RSS منتشر كنند و بنابراين مفيدترين شيوه براي سايتهاي خبري و وبلاگهاست. تعداد زيادي جمع‌كننده RSS آنلاين مجاني موجود است. بعضي از عمومي‌ترين آنها Google Reader (http://reader.google.com) و Bloglines (http://www.bloglines.com) است.

در زير مثالي از Google Reader كه خبرها را نمايش مي‌دهد آمده است:

image009

مترجم‌ها

سرويسهاي مترجم زبان زيادي دراينترنت وجود دارد كه اغلب توسط موتورهاي جستجو ارايه مي‌شوند. اگر از طريق يك سرويس ترجمه به يك سايت وب وصل شويد، اين سرويس ترجمه است كه به سايت بلوكه شده دسترسي پيدا مي‌كند نه شما. به اين ترتيب شما میتوانید محتواي بلوكه شده‌اي را كه به زبانهاي مختلفي ترجمه شده است، بخوانيد.

مي‌توانيد از سرويس ترجمه براي عبور از بلوكه شدن استفاده كنيد، حتا اگر واقعا نيازي به ترجمه متن نداشته باشيد. براي اينكار زباني را براي ترجمه انتخاب كنيد كه سايت وب اصلي به آن زبان نباشد تا سايت به زبان اصلي برگردانده شود. براي مثال براي استفاده از سرويس ترجمه براي مشاهده يك سايت وب انگليسي زبان، ترجمه از چيني به انگليسي را انتخاب كنيد. سرويس ترجمه فقط بخشهاي چيني را ترجمه مي‌كند (هيچ بخشي) و بخشهاي انگليسي را ترجمه نشده رها مي‌كند (كه همه صفحه وب است).

سرويسهاي ترجمه عمومي شامل http://babelfish.yahoo.com و http://translate.google.com است.

مثال زير سه مرحله لازم براي مشاهده يك صفحه در BabelFish را شرح مي‌دهد. نخست، URL سايت وبي را كه مي‌خواهيد ببينيد وارد كنيد:

image010

بعد، زباني را كه مي‌خواهيد سايت وب را با آن بخوانيد انتخاب كنيد. در اين مثال، ما به Babelfish مي‌گوييم از كره‌اي به انگليسي ترجمه كند. چون هيچ متن كره‌اي وجود ندارد، صفحه، ترجمه نشده باقي خواهد ماند.

image011

وقتي زبان را انتخاب كرديد، روي "Translate" كليك كنيد و صفحه نمايش داده مي‌شود.

image012

فيلترهاي پهناي باند پايين

فيلترهاي پهناي باند پايين، سرويسهاي وبي هستند كه به منظور مرور ساده‌تر وب در جاهايي كه سرعت اتصال پايين است، طراحي شده‌اند. آنها تصاوير را حذف مي‌كنند يا كاهش مي‌دهند، تبليغات را حذف مي‌كنند و سايت وب را براي كم كردن داده‌ها فشرده مي‌كنند، بنابراين دانلود آن سريعتر است. اما مانند سرويسهاي ترجمه و جمع‌آوري، مي‌توانيد با بازيابي سايتهاي وب از سرورهاي فيلترهاي پهناي باند پايين، به جاي كامپيوتر خود، براي عبور از سايتهاي وب بلوكه شده استفاده كنيد. http://loband.org يك فيلتر پهناي باند پايين است.

استفاده از نامها يا سرورهاي دامنه جايگزين

ساده بگوییم: سرور DNS آدرس وب قابل فهم براي انسان همچون google.com را به يك آدرس IP مانند 72.14.207.19 كه سرور حاوي آن صفحه در اينترنت است، ترجمه مي‌كند. بيشتر وقتها اين سرويس توسط سرورهاي DNS كه از سوي ارايه كننده خدمات اينترنت نگهداري مي‌شود، ارايه مي‌گردد. مسدود سازی ساده DNS با دادن يك پاسخ نادرست يا نامعتبر به يك درخواست DNS پياده‌سازي مي‌شود.

بطور بالقوه مي‌توانيد با اين تكنيكها از اين نوع مسدود سازی عبور كنيد:

نام دامنه‌هاي جايگزين

يكي از عمومي‌ترين راهها براي سانسور يك سايت وب، مسدود سازی دسترسي به نام دامنه آن است، براي مثال news.bbc.co.uk. ولي اغلب سايتها در نام دامنه‌هاي ديگر قابل دسترسي هستند، مانند newsrss.bbc.co.uk. اگر يك نام دامنه بلوكه شده است، سعي كنيد ببينيد آيا محتوا در دامنه ديگري موجود است.

سرورهاي DNS جايگزين

حلت پیشرفته این تكنيك، عبور از سرورهاي نام دامنه ISP محلي است که با كمك سرورهاي واسط براي دستيابي به دامنه‌هايي كه ممكن است توسط سرورهاي ISP بلوكه شده باشند، انجام می پذیرد. تعدادي سرويس DNS بين‌المللي مجاني وجود دارد كه مي‌توانيد امتحان كنيد. OpenDNS نمونه‌اي از ارايه‌كنندگان اين خدمات است و راهنمايي‌هايي نيز به منظور نحوه تغيير سرور DNSي كه كامپيوتر شما از آن استفاده مي‌كند ارايه مي‌كند (http://www.opendns.com/smb/start/computer/). همچنين ليست به‌روزشده‌اي از سرورهاي DNS موجود در دنيا در http://www.dnsserverlist.org/ وجود دارد.

استفاده از سرويسهاي ایمیل

سرويسهاي ایمیل و وب‌ميل مي‌توانند براي اشتراك‌گذاري مستندات با گروهي از دوستان يا همكاران يا حتا مرور وب بكار روند.

دسترسي به صفحه‌هاي وب به كمك ایمیل

همچون فيلترهاي پهناي باند پايين، سرويسهايي با هدف افراد داراي اتصالهاي اينترنت كند يا نامطمين وجود دارد كه به شما اجازه درخواست يك صفحه وب از طريق ایمیل را مي‌دهد. اين سرويس يك ایمیل پاسخ مي‌فرستد كه حاوي صفحه وب مورد تقاضا يا در بدنه پيام يا به عنوان پيوست نامه است. كاربرد اين سرويسها مي‌تواند كاملا پرزحمت و طاقت‌فرسا باشد، چون لازم است براي يك يا چند صفحه وب درخواستهاي جداگانه بفرستيد و سپس منتظر پاسخ بمانيد، اما در موقعيتهاي خاص مي‌توانند براي رسيدن به صفحه‌هاي وب بلوكه شده بسيار موثر باشند، به ويژه اگر آنها را از يك سرويس وب‌ميل امن بكار گيريد.

يك نمونه از اين سرويس pagegetter.com است. براي استفاده از آن، يك ایمیل حاوي يك يا بيشتر URL در موضوع يا بدنه پيام به web@pagegetter.com بفرستيد. سپس بصورت خودكار صفحه‌هاي وب درخواستي را بطور كامل و به همراه بخشهاي گرافيكي دريافت خواهید نمود.

صفحه‌هاي وب داراي فريم در چند ایمیل ارسال خواهند شد، چون بيشتر نرم‌افزارهاي كلاينت ایمیل نمي‌توانند فريمها را نمايش دهند. (فريمها راهي براي نمايش چند صفحه در يك صفحه نمايش است.) اما اگر نرم‌افزار كلاينت ایمیل، فريمها را پشتيباني كند ( براي مثال Outlook Express) مي‌توانيد همه فريمها را در يك پيام دريافت كنيد. در اين حالت، ایمیل را به frames@pagegetter.com بفرستيد.

براي دريافت يك نسخه فقط-متني از صفحه درخواستي، از text@pagegetter.com استفاده كنيد. اين حالت به خصوص براي PDAها، تلفنهاي همراه و سيستمهاي ایمیل فقط-متني مفيد است. همينطور مي‌توانيد براي بازيابي يك صفحه كامل HTML بدون بخشهاي گرافيكي يك ایمیل به HTML@pagegetter.com بفرستيد.

سرويس مشابهي در web2mail.com پيدا مي‌شود. براي استفاده از آن، يك پيام حاوي آدرس وب (URL) صفحه درخواستي در خط موضوع آن به www@web2mail.com ارسال كنيد. همچنين مي‌توانيد با تايپ عبارتهاي جستجو در خط موضوع، جستجوهاي ساده وب را انجام دهيد. براي مثال مي‌توانيد براي جستجوي ابزارهاي دور زدن سانسور عبارت "search censorship circumvention tools" را در موضوع يك پيام ایمیل وارد كنيد و آن را به www@web2mail.com بفرستيد.

مي‌توانيد اطلاعات و پشتيباني بيشتري در اين موضوع درليست پستي ACCMAIL پيدا كنيد. براي ثبت نام، يك ایمیل حاوي "SUBSCRIBE ACCMAIL" در بدنه آن به listserv@listserv.aol.com بفرستيد.

استفاده از وب‌ميل براي به اشتراك‌گذاردن مستندات

اگر تلاش مي‌كنيد مستنداتي را بصورت آنلاين به اشتراك بگذاريد ولي مي‌خواهيد كساني كه آنها را مي‌بينند كنترل كنيد، مي‌توانيد آنها را در يك فضاي خصوصي نگهداري كنيد كه فقط براي كساني قابل مشاهده است كه داراي كلمه رمز درست هستند. يك راه ساده براي به اشتراك‌گذاري مستندات با يك گروه كوچك از دوستان يا همكاران، استفاده از يك حساب پستي در يك ارايه كننده ایمیل آنلاين مانند Gmail (https://mail.google.com) است و به اشتراك گذاردن نام كاربر و كلمه رمز با كساني كه لازم است به مستندات دسترسي داشته باشند. چون بيشتر ارايه كنندگان وب‌ميل مجاني هستند، به آساني مي‌توان در فواصل زماني از حساب تازه‌اي استفاده كرد تا كار را براي كسي كه در گروه نيست و پي‌گير آن است كه شما چكار مي‌كنيد، مشكلتر كنيد. ليستي از ارايه‌كنندگان ایمیل آنلاين مجاني در www.emailaddresses.com/email_web.htm موجود است.

مزايا و ريسكها

استفاده از اين تكنيكها سريع و آسان است؛ مي‌توانيد با كمترين تلاش آنها را تجربه كنيد. بسياري از آنها حداقل در بیشتر اوقات كار خواهند كرد. ولي اشکا کار در اینجاست که تکنیکهای مزبور به راحتي كشف و بلوكه مي‌شوند. همينطور چون محتوا را رمزگذاري و ارتباطهاي شما را مخفي نمي‌كنند، مورد هدف نظارت و مسدود سازی بر اساس كلمه-كليدي هستند.

Advertisements
  1. 2009/09/02 در 19:51

    درود دوست گرامی‌ ممنونم از لطفتون به نوشتهٔ من دربارهٔ دنباله و عضویت و این چیزا خلاصه.. اینجا هم که شما کلی‌ دارید زحمت می‌کشید.من لینکتون می‌کنم با اجازه..خدا قوت

  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: